آزمون YÖS ترکیه چیست؟

  آزمون YÖS ترکیه چیست؟

  آزمون YÖS ترکیه مخفف عبارت Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı می باشد تا سال ۲۰۱۰ از سمت سازمان سنجش کشور ترکیه YÖK , که مخفف (Yükseköğretim Kurulu) می باشد برگزار می گردید ولیکن از سال ۲۰۱۱ قوانین تغییر پیدا کرد و هر دانشگاه خود می تواند به صورت مستقل اقدام به برگزاری این آزمون نماید.

  در واقع این آزمون YÖS ترکیه، آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه می باشد، برای دانشجویان کشورهای دیگر یا به عبارتی دانشجویان بین المللی در ترکیه برگزار می گردد. این آزمون دانشجویانی که درصدد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی و دیگر رشته های مهندسی در دانشگاه های ترکیه به خصوص دانشگاه های دولتی ترکیه هستند.

  داوطلبینی می‌توانند با کسب نمره قبولی در آزمون YÖS ترکیه برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر اقدام کنند . اکثر دانشگاه‌های دولتی معتبر ترکیه خود اقدام به طراحی و برگزار آزمون یوس مختص خود می‌کنند . دانشگاه‌های ترکیه این آزمون را هر سال، یک نوبت برگزار می‌کنند. و نتایج این آزمون یک سال و برای برخی دانشگاه ها به مدت دو سال اعتبار دارد. و بعد از پایان دو سال متقاضی می بایستی دوباره در آزمون ورودی پزشکی ترکیه YÖS شرکت نماید.

   

  سوالات آزمون YÖS 

  آزمون YÖS از دو بخش اصلی تشکیل شده است. بخش اول دانش هوش و ریاضی شما را می سنجد و بخش دوم سوالاتی درباره زبان ترکی است. دفترچه سوالات به دو زبان انگلیسی و ترکی آماده شده است و هر داوطلب به آن زبانی به سوالات پاسخ می دهد که هنگام ثبت نام آزمون YÖSS مشخص کرده است. تجربه ما در سال های گذشته نشان می دهد حتی دانش آموزانی که با معدل دیپلم متوسط از مدارس ایران فارغ التحصیل شده اند به راحتی می توانند از پس سوالات هوش و ریاضی آزمون YÖS بربیایند.

  بخش دوم آزمون YÖS که مربوط به پاسخ به سوالات زبان ترکی است فقط برای کسانی مهم است که قصد تحصیل به زبان ترکی در ترکیه را داشته باشند. اگر شما قصد دارید از طریق ارائه مدرک زبان تافل یا آیلتس از دانشگاه های ترکیه پذیرش بگیرید دیگر لازم نیست به بخش سوالات زبان ترکی آزمون YÖS پاسخ بدهید.

   

   

   

  زمان ثبت نام و برگزاری آزمون YÖS

  همانطور که در بالا گفتیم در حال حاضر آزمون YÖS  توسط دانشگاه ها و بصورت مجزا برگزار می گردد. و هر دانشگاهی هم در یک زمان مجزایی آزمون YÖS را برگزار می کند. ولی معمولا فروردین ماه هر سال ( آپریل ) زمان ثبت نام آزمون YÖS در دانشگاه های مختلف است و دانشگاه های مختلف آزمون YÖS را در بازه زمانی بین اردیبهشت ماه تا تیر ماه برگزار می کنند. با توجه به اینکه در چه دانشگاهی آزمون YÖS  را ثبت نام و شرکت کرده اید نتیجه آن معمولا دوهفته بعد از برگزاری آزمون در سایت دانشگاه برگزار کننده منتشر می شود.

  هزینه ثبت نام  آزمون YÖS ترکیه

  متقاضیان می توانند با داشتن حساب بانکی در یکی از بانکهای ترکیه به شماره ایبان ذکر شده در سایت هزینه را پرداخت نمایند. لازم به ذکر است نوشتن نام و نام خانوادگی شماره ثبت نام داوطلب الزامی می باشد.

   

  آزمون YÖS ترکیه

  چگونه می توان در آزمون YÖS ثبت نام کرد؟

  • برای ثبت نام می توانید با ID   ثبت نام موسسه آلفا 
   alpha_reg@ 
   و یا شماره های
   آریان 5554 773 935 98+
   خوش لحن 7841 868 914 98+ 

   ارتباط برقرار کنید.